Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

4 sierpnia 2020 r.
9:56

Na szlak wyszli pierwsi lubelscy pielgrzymi. „Żebyśmy nie miały kwarantanny"

Autor: Zdjęcie autora (aa)

Mogą iść tylko jeden dzień, z zachowaniem wszelkich rygorów sanitarnych. Dziś na pątniczy szlak wyruszyły pierwsze trzy grupy lubelskich pielgrzymów. Tegoroczna 42. Lubelska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę, ze względu na zagrożenie koronawirusem wygląda zupełnie inaczej iż do tej pory.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Będę szła po raz 13. Wychodzą jutro. Dla mnie żadna pielgrzymka nie będzie trudna, bo idę z Jezusem Chrystusem i Maryją. Z nimi mogę iść wszędzie, bo zawsze dojedzie się do celu – przekonuje Alicja Golisz z Parafii św. Antoniego Padewskiego w Lublinie, która uczestniczyła w dzisiejszej mszy św. w archikatedrze.

W homilii metropolita lubelski arcybiskup Stanisław Budzik nawiązał do życia dwóch ważnych postaci Kościoła katolickiego.

– Piesza pielgrzymka na Jasną Górę, tak jak wiele dziedzin naszego życia społecznego i religijnego napotyka w tym roku na pewne trudności i przeszkody związane z inwazją koronawirusa – zaznacza metropolita lubelski. – Dobrze więc, że patronują jej dwaj wielcy ludzie kościoła (patron dnia dzisiejszego – Jan Maria Vianney i kardynał Stefan Wyszyński – patron lubelskiej pielgrzymki-red.), których życie przypadło na szczególnie trudne czasy. Oni w tych niezwykłych okolicznościach potrafili wznieść się na wyżyny świętości. Oddać wielka przysługę Kościołowi, przyczynić się do odnowienia życia religijnego i życia wiary. I stali się przykładem dla kolejnych pokoleń ludzi wierzących, wędrujących za Chrystusem.

– Pielgrzymi, którzy byli dzisiaj na mszy świętej i wychodzą jako pierwsza kolumna na szlak mają wielką radość w sercu. Odczuwają też pewien niedosyt, ponieważ mogą iść tylko jeden dzień – przyznaje ks. Mirosław Ładniak, przewodnik lubelskiej pielgrzymki. – Niemniej jednak uważam, że należy dziękować Panu Bogu, że możemy w ogóle być na pielgrzymce. Ze względu na pandemię koronawirusa obawiałem się, że ona nie wyjdzie. To, że jesteśmy tu i teraz, że idziemy, że będziemy przeżywać w drodze rekolekcje to jest dla mnie wielki cud ale też i ogromna mobilizacja wielu ludzi.

– Jak się pójdzie raz to chce się iść kolejny – zaznacza Ryszard Gronowski z grupy 1. – To moja 44. pielgrzymka – podlicza pielgrzym, który na Jasną Górę szedł też z grupami z Łodzi i z Warszawy. – Pierwsza była warszawska, w 1979 roku – zaznacza pan Ryszard, którego nakrycie głowy jest pełne pielgrzymkowych przypinek. – W Częstochowie, jak stoimy i czekamy na wejście to fotoreporterzy chodzą wokół mojego kapelusza i robią zdjęcia – dodaje pielgrzym. – Ta z Warszawy jest z tyłu. Taka czerwona.

– Idę pierwszy raz. W przyszłym roku mam maturę i chcę pomodlić się aby udało mi się dobrze znać egzaminy – mówi Julia. –  Decyzja o udziale w pielgrzymce była spontaniczna. Zapadła jakiś tydzień temu.

– Na pewno jest łatwiej bo idzie się jeden dzień, po ubiegłorocznej „umierałam” – przyznaje koleżanka Julii – Aleksandra, która drugi raz uczestniczy w pielgrzymce. – W tym roku nieco się obawiam, ze względu na zagrożenie koronawirusem ale dobre jest to, że są małe grupy. Mają być spore odstępy między pielgrzymami. Poza tym widzę, że prawie każdy ma założoną maseczkę.

  • Czego wam życzyć?

– Żebyśmy nie miały kwarantanny – mówią po zastanowieniu uczennice szkoły średniej. – Bo w końcu są jeszcze wakacje.

Tegoroczna lubelska pielgrzymka jest sztafetą modlitwy. Codziennie na szlak może wyjść maksymalnie 150 osób. Pielgrzymi po przejściu wyznaczonej dziennej trasy – dziś mają do pokonania 40 km wieczorem wracają autokarem do swoich domów. Następnego dnia na szlak wychodzą kolejne osoby.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Pałac Zamoyskich to potężna budowla o powierzchni 6,5 tys. m.kw. Składa się z głównego budynku, a także dochodzących do niego oficyn. Na tyłach nadal są mieszkania komunalne
galeria

Nowy pomysł na pałac. Już nie hotel ze SPA, ale centrum nauki

Po pierwszym liście przyszedł czas na kolejny. Prezydent Zamościa znów napisał do wiceminister kultury z prośbą o wsparcie przy ratowaniu Pałacu Zamoyskich. Przedstawił też pomysł na wykorzystanie zabytku.

Beret na żywo
foto
galeria

Beret na żywo

Ostatnia walentynkowa galeria. Tym razem z Rzut Beretem. Jeśli chcecie sobie przypomnieć jak się bawiliście, to zapraszamy do oglądania naszej fotogalerii. Zobaczcie jak się bawi Lublin.

Opłaty za girlandy na ul. Szambelańskiej. Miasto nieugięte na prośby radnych

Opłaty za girlandy na ul. Szambelańskiej. Miasto nieugięte na prośby radnych

Przedsiębiorcy z ul. Szambelańskiej w Lublinie zawiesili nad swoimi stoiskami girlandy świetlne. Radni zwrócili się do prezydenta miasta z prośbą o zwolnienie ich z opłat za zajęcie pasa drogowego. Miasto odpowiedziało, że nie ma podstaw prawnych do takiej decyzji.

Marian Turski podczas 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz apelował, by ludzie nie byli obojętni na kłamstwa historyczne i dyskryminowanie mniejszości

Marian Turski spoczął na Cmentarzu Żydowskim

Przeżył piekło Auschwitz, ale nigdy nie pozwolił, by nienawiść zatruła jego serce - mówił podczas uroczystości pogrzebowych Mariana Turskiego jego przyjaciel, przewodniczący Stowarzyszenia ŻIH Piotr Wiślicki. Ocalony z Auschwitz, dziennikarz i historyk Marian Turski spoczął na Cmentarzu Żydowskim w Warszawie.

Parafianie bronią proboszcza. „To insynuacje i oszczerstwa”

Parafianie bronią proboszcza. „To insynuacje i oszczerstwa”

Były zarzuty, teraz są słowa wsparcia. Parafianie z Łaszczowa po serii medialnych publikacji stanęli w obronie swojego proboszcza. I choć w oświadczeniu, które kilka dni temu trafiło do naszej redakcji nie ma właściwie żadnych zarzutów dotyczących artykułu, który ukazał się na łamach Dziennika Wschodniego, na prośbę nadawców pisma, zdecydowaliśmy się je opublikować.

Wyrok na Rejkowiznę zawieszony. Wycinka lasu częściowo wstrzymana
Świdnik

Wyrok na Rejkowiznę zawieszony. Wycinka lasu częściowo wstrzymana

Każde nadleśnictwo w Polsce, prowadząc prace na swoim terenie, opiera się na tym dokumencie. Ale Lasy Państwowe muszą też respektować ustawę dotyczącą gospodarki leśnej. A w niej jest wyraźnie zaznaczony obowiązek m.in. odmładzania lasu.

Kufer podróżny i wojskowe kalesony. Giełda staroci w Lublinie
galeria

Kufer podróżny i wojskowe kalesony. Giełda staroci w Lublinie

Biel wojskowych kalesonów współgrała z rześką aurą niedzielnego poranka na placu Zamkowym w Lublinie. Ostatnia niedziela miesiąca to jak zwykle giełda staroci.

Bachata Party
foto
galeria

Bachata Party

Lublin imprezuje cały czas. Nie straszny Wam nawet mróz. Co weekend lubelski klub El Cubano zapełnia do ostatniego miejsca. Jeśli chcecie wiedzieć, co się działo w poprzedni weekend w El Cubano, to obejrzyjcie naszą fotogalerię.

Fałszywi bankowcy oszukali dwie kobiety. Straciły ponad 20 tys. zł

Fałszywi bankowcy oszukali dwie kobiety. Straciły ponad 20 tys. zł

Dwaj oszuści, podszywając się pod pracowników banku, wmówili 54-latce i 38-latce, że ich oszczędności są zagrożone. Kobiety straciły łącznie ponad 20 tysięcy złotych.

Sebastian Szczytniewski w piątek zadebiutował w barwach Górnika Łęczna na poziomie Betclic I Ligi

Sebastian Szczytniewski kolejnym piłkarzem z debiutem w Górniku Łęczna

Przed meczem z Polonią Warszawa trener Pavol Stano musiał radzić sobie z pewnymi problemami kadrowymi, które dotyczyły głównie defensywy Górnika Łęczna. Słowacki szkoleniowiec w meczu w stolicy w linii obrony wystawił między innymi Marko Roginicia, a także Sebastiana Szczytniewskiego, który tym samym zaliczył oficjalny debiut w drużynie zielono-czarnych

70 nowych fotoradarów w kraju. Dwie lokalizacje w województwie lubelskim

70 nowych fotoradarów w kraju. Dwie lokalizacje w województwie lubelskim

70 nowych fotoradarów zostanie zamontowanych na drogach krajowych. Dwa z nich staną w województwie lubelskim, co ma poprawić bezpieczeństwo kierowców i pieszych.

Parking w miejsce trawnika przy Szmaragdowej. Czy to rozwiąże problemy mieszkańców?

Parking w miejsce trawnika przy Szmaragdowej. Czy to rozwiąże problemy mieszkańców?

Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego zbuduje parking przy ulicy Szmaragdowej 16. Właśnie ogłoszono przetarg.

Bus wjechał pod szynobus na przejeździe kolejowym. Ruch pociągów zablokowany
galeria

Bus wjechał pod szynobus na przejeździe kolejowym. Ruch pociągów zablokowany

W miejscowości Wał (gm. Izbica) doszło do zderzenia busa z szynobusem relacji Zamość–Lublin. 40-letni obywatel Ukrainy nie zatrzymał się przed znakiem STOP i wjechał na tory. Jedna osoba trafiła do szpitala.

Weekend z Helium Club. Tak się bawiliście.
foto
galeria

Weekend z Helium Club. Tak się bawiliście.

Zapraszamy do obejrzenia weekendowej fotogalerii z Waszych szaleństw w Helium Club. Zobaczcie, co się działo i jak się bawił Lublin.

PZL Leonardo Avia przegrała w Nowej Soli i wypadła poza ósemkę

PZL Leonardo Avia przegrała w Nowej Soli i wypadła poza ósemkę

Nieudany wyjazd siatkarzy PZL Leonardo Avii do Nowej Soli. Świdniczanie musieli uznać wyższość tamtejszej Astry po porażce 1:3. Żółto-niebiescy dodatkowo wypadli z najlepszej ósemki tabeli.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty